12 EYLÜL’ÜN 40. YILINDA TÜM DARBELERİ, DARBECİLERİ BİR KEZ DAHA LANETLİYOR; SİVİL OLSUN ASKERİ OLSUN DARBELER VE DİKTALARA KARŞI OLDUĞUMUZU HAYKIRIYORUZ

12 Eylül askeri darbesinin üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen izleri halen silinmemiştir.

Darbeyle birlikte demokrasi askıya alınmıştır, özgürlükler tamamen yok edilmiştir, binlerce insan cezaevlerinde, işkencelerde can vermiştir ve bu durum ülkemizin 50 yıl geriye gitmesine neden olmuştur.

Bilindiği üzere 40 yıl önce bugün demokrasi getireceğim denilerek yönetime el konulmuştu.

Sonradan bu el koymanın demokrasi kaygılarından da öte, aslında dışarıda hazırlandığı ve ABD’nin Türkiye’yi kontrol edebilmek için planladığı bizzat o zamanki Amerikalı yetkililerin söylemleriyle ortaya çıkmıştı.

12 Eylül darbesi ile 1961 Anayasasının sağladığı görece özgürlükler ortamı ortadan kaldırılmış; temel hak ve özgürlükler yok edilmiş, milyonlarca yurttaşımız gözaltına alınmış, sistematik işkencelere maruz bırakılmış, ölümler, kayıplar, idamlar ve devlet eliyle hukuk cinayetleri yaşanmıştır.

O dönemde sıkıyönetim komutanlıklarınca kurulan mahkemelerde adil yargılamalar yapılmamış, kısaca hukuk dışı yöntemlerle toplumun aydın ve ilerici kesimleri saf dışı edilmiştir.

Bugün karşılaşılan bütün sorunların kaynağında 12 Eylül askeri darbesinin etkileri vardır, yaşanan bu olumsuzluklardan dersler çıkartılması gerekmektedir.

12 Eylül ve tüm darbelerin bugüne kadar ülkemizden, demokrasimizden, yurttaşlarımızdan, zenginliklerimizden çok şeyi alıp, götürmüştür.

Ülkemiz 15 Temmuz 2016 gecesi bir kez daha bir hain darbe girişimini yaşamıştır.

Siyasi iktidarın uygulamalarından, yönetiminden rahatsızlık duyulabilir, beğenilmeyebilir, eleştiri ve barışçıl olmak kaydıyla protesto ortaya konulabilecektir.

Ancak çözüm hiçbir zaman için darbe ve hukuk dışı girişimler de aranmamalıdır.

Darbelerin ülkemizin demokrasi kültürünün gelişmemesinde ve insani kaynakların doğru kullanılmamasında rolü büyüktür.

Demokrasilerde sandıkla gelenler, sandıkla gitmelidirler.

12 Eylül 1980 darbesinin 40 yılında tüm darbeleri, darbecileri bir kez daha lanetliyor; sivil olsun askeri olsun tüm darbelere ve diktalara karşı olduğumuzu haykırıyoruz.

Av. Adem AKTÜRK
Erzincan Barosu Başkanı

Tarih : 12.09.2020
Görüntülenme : 26 kez görüntülendi


Fotoğraflarakbank borç sorgulama finansbank borç sorgulama tebbank borç sorgulama halkbank borç sorgulama işbank borç sorgulama