TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ KADIN HUKUKU KOMİSYONU (TÜBAKKOM) TARAFINDAN DÜZENLENEN NAFAKA ÇALIŞTAYI’NA KATILDIK

          Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) tarafından 13 Temmuz 2019 tarihinde Ankara'da Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi'nde "Nafaka Çalıştayı" düzenlendi. 

          Baro Başkanımız Av. Adem Aktürk’ün de katıldığı programda yönetim kurulu üyesi Av. Buket Yavuz, Av. Esma Akdağ, Av. Canan Gündüz ve Stajyer Avukat Kübra Eraslan hazır bulundu.

          Türkiye çapında düzenlenen Nafaka Çalıştayı'na, 54 baro ve baroların Kadın Hakları Merkezi'nden, bazıları baro yönetim kurulu üyesi de olan, yönetici ve üye 120'den fazla avukat katıldı. 

          İKİ OTURUM YAPILDI 

          Çalıştayda iki oturum yapıldı. Av. Sibel Suiçmez'in moderatörlüğünü yaptığı "Medeni Kanun'da Nafaka" konulu oturumda; Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Yücel, Emekli Aile Mahkemesi Hakimi Av. Eray Karınca, İstanbul Barosu'ndan Av. Hülya Gülbahar konuşmacı olarak yer aldı.

          Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi Önceki Başkanı Av. Tülay Çelikyürek'in moderatörlüğünü yaptığı ikinci oturumda ise; Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Av. Sema Kendirci Uğurman, Emekli Aile Mahkemesi Hakimi Zarife Zerrin Togay ve Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Bakırcı konuşma yaptı. 

          Oturumlar arasında ve sonrasında çalıştaya katılan tüm baro temsilcileri söz alarak kadının yoksulluk nafakasına süre sınırı getirilmesine karşı olduklarını; bu girişimin kadınları daha da yoksullaştıracağını, daha çok şiddet ve eşitsizlik anlamına geleceğini vurguladı. Sadece bir baro temsilcisi, barolarının kadının yoksulluk nafakasına süre getirilmesi gerektiği görüşünde olduklarını dile getirdi. Kimi baro temsilcileri ise, kişisel fikirlerinin yoksulluk nafakasına süre getirilmemesi olduğunu; ancak baro yönetim kurulunda ve kadın komisyonunda farklı düşünen avukatların da olduğunu belirtti. Birçok çalıştay katılımcısı, bu tür çalıştay ya da benzeri çalışmaları kendi illerinde de yapacaklarını belirtti. Çalıştay sonunda, sonuç bildirgesini hazırlamak üzere bir çalışma grubu oluşturuldu.

Av. Adem AKTÜRK
Erzincan Barosu Başkanı


 

Tarih : 17.07.2019
Görüntülenme : 179 kez görüntülendi


Fotoğraflarakbank borç sorgulama finansbank borç sorgulama tebbank borç sorgulama halkbank borç sorgulama işbank borç sorgulama