ÖZGECAN ASLAN’IN VAHŞİCE ÖLDÜRÜLMESİNİN ACISI YÜREĞİMİZDEN VE HAFIZALARIMIZDAN SİLİNMEYECEK

          Kadının güçlendirilmesi ve toplumsal eğitim şart.

          Tarsus’ta 11 Şubat 2015’te okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen ve kadına yönelik şiddetin simgesi haline gelen Özgecan Aslan cinayetinin acısının, Türkiye’nin hafızasından ve yüreğinden hiçbir zaman silinemeyecektir.

          Kadına  yönelik şiddet ve kadın cinayetleri, ülkemizde ve dünyada içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli sorunlarından birisidir. 

          Dünyada kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet ile kadın cinayetleri her geçen gün artmaktadır. 

          Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin son bulması için yasal düzenlemeler ivedilikle yapılmalıdır. Ancak bununla ilgili yasaların var olması yetmiyor. 

          Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için kadının güçlendirilmesi, eğitim düzeyinin ve toplumdaki statüsünün yükseltilmesi, toplumun eğitilmesi, kadınlarımızın yasalarla kendilerine verilen hakları bilmeleri gerekmektedir.  

          Her kurum ve sivil toplum örgütü ve medya üzerine düşen görevi yerine getirirse, bu konuda ciddi anlamda iş birliği yapılırsa, kadına şiddet önlenebilir.

          Erzincan Barosu şiddete maruz kalan, maddi durumu yetersiz olan kadınlarımıza haklarını anlatmak ve haklarını kullanmalarına yardımcı olmak için hukuki açıdan gönüllü danışmanlık hizmeti vermektedir. 

          Kadın Hakları Komisyonumuz, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle ortak hareket ederek, karşılaşmış oldukları sorunlara çözüm arayışlarına girmekte, eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapmaktadır.

          Kadın cinayetlerinde ve şiddet olaylarında açılan davalarda, davayı müdahil ve gözlemci olarak takip ederek, failin en ağır şekilde cezalandırılması için elinden geleni var gücüyle yapmaktadır. 

          Şiddete uğrayan kadınlarımız bize başvurduğunda, her zaman hukuki açıdan destekçileriyiz.

          Yazılı ve görsel basında şiddet içeren görüntü ve haberler, caydırıcı olmaktan ziyade daha çok şiddeti teşvik ediyor. 

          Şiddet içerikli diziler, filmler ve çizgi filmler toplumu şiddete yöneltmekte, çocuklarımızın da bu bilinçle yetişmesine zemin hazırlamaktadır.

          Hayatının baharında vahşice katledilen Özgecan Aslan’ı rahmetle anıyor, ailesine sabırlar ve kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin son bulmasını diliyorum.

Av. Adem AKTÜRK
Erzincan Barosu Başkanı


 

Tarih : 11.02.2019
Görüntülenme : 86 kez görüntülendi


Fotoğraflarakbank borç sorgulama finansbank borç sorgulama tebbank borç sorgulama halkbank borç sorgulama işbank borç sorgulama